Հայաստանում ֆինանսական ունակությունների հետազոտություն
2007թ.-ից ՀՀ Կենտրոնական Բանկը ստեղծել է Սպառողների շահերի պաշտպանության և շուկայի վարվելակերպի բաժինը: Վերջինիս նպատակն է կարևոր իրավական, վարչական և ինստիտուցիոնալ միջոցառումներ իրականացնելու միջոցով բարելավել ֆինանսական ծառայություններից օգտվող սպառողների շահերի պաշտպանության մակարդակը: Այդ առումով՝ ՀՀ Ազգային Ժողովի կողմից ընդունվել են օրենքների փաթեթ և ենթաօրենսդրական բազմաթիվ ակտեր, որոնք միտված են թափանցիկության բարձրացմանը, վարվեցողության կանոնների սահմանմանը, տոկոսադրույքների հաշվարկմանը, հաճախորդների բողոքների ուսումնասիրության գործընթացի բարելավմանը, հաղորդակցությանը, և այլն: 2009թ. սկզբին իր գործունեությունն է սկսել նաև Ֆինանսական Համակարգի Հաշտարարը: Բազմաթիվ միջոցառումներ և ծրագրեր են իրականացվել ֆինանսական կրթության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ:
Սույն հետազոտության նպատակն է եղել Հայաստանի բնակչության ֆինանսական ունակությունների և կարողությունների վերաբերյալ տվյալների ելակետային բազայի ստեղծումը, որը կօժանդակի ՀՀ Կառավարությանը՝ տրամադրելով այնպիսի տեղեկատվություն, որը կօգնի մշակել ֆինանսական կրթության ծրագրեր՝ թիրախելով բնակչության հիմնական մասի առավել կարևոր կարիքները:
Հետազոտության իրականացմանն աջակցություն է ցուցաբերել Ռուսաստանի Ֆինանսական Գրագիտության և Կրթության Հավատարմագրային Հիմնադրամը (FLIT):
Հետազոտությունն իրականացվել է Հայաստանի 2,000 քաղաքացիների շրջանում՝ դեմ առ դեմ հարցազրույցների միջոցով: Հետազոտությունն ընդգրկում է Երևանը և բոլոր մարզերը, քաղաքային և գյուղական բնակչությունը: Որպես հետազոտական մեթոդ ընտրվել է քանակական հետազոտական մեթոդը: Հետազոտության թիրախը կազմել են տնային տնտեսությունները: Տնային տնտեսությունների անդամներից հետազոտության մասնակցության համար ընտրվել է 18 տարին լրացած անձ, ով մասնակցում է իր տնտեսության դրամական, ֆինանսական կամ ծախսերի հետ կապված որոշումների կայացմանը և/կամ ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն պատասխանատու է իր սեփական ծախսերի կատարման համար: Ռեսպոնդենտների ընտրությունը կատարվել է Քիշի աղյուսակի միջոցով:
Հետազոտության ընթացքում Խորհրդատուն անդրադարձել է տնային տնտեսությունների այնպիսի բնութագրումներին, ինչպիսիք են՝ ընթացիկ ծախսերի կառավարումը, ապագա (սպասվելիք և չնախատեսված) ծախսերի պլանավորումը, ֆինանսական ծառայությունների օգտագործումը:
Հայաստանում ֆինանսական ունակությունների հետազոտության ուշագրավ արդյունքները հետևյալն են.
- Գյուղաբնակ ռեսպոնդենտների շրջանում (հանրության 35%) առկա են ծախսերի պլանավորման դժվարություններ՝ եկամուտների գոյացման և ծախսերի իրականացման սեզոնային անհամապատասխանության պատճառով:
- Նույն գյուղական բնակչության շրջանում առկա է ծախսերի կառավարման ունակությունների պակաս՝ կապված գործունեության և տնային տնտեսության եկամուտների և ծախսերի սերտաճած վիճակով: Գյուղացիական տնտեսությունների մեծ մասի մոտ գյուղատնտեսական գործունեությունից գոյացող եկամուտը միակն է տնտեսության համար: Այդ տնտեսությունների մի զգալի մասը տարբերություն չի կարողանում դնել հասույթի և շահույթի միջև:
- Ռեսպոնդենտների մոտ 50%-ը կատարում են դրամական խնայողություններ, սակայն դրանց մեծ մասը պահվում է բանկերից դուրս: Այդպիսի վարքագծի հիմնական պատճառներն են. ա) մարդիկ չունեն բանկային ծառայություններից օգտվելու փորձ և մշակույթ, բ) մարդիկ չեն վստահում բանկերին, գ) մարդիկ տեղյակ չեն խնայողությունները կառավարելու այլընտրանքային եղանակների մասին:
- Ռեսպոնդենտների 34%-ը կայացնում են ֆինանսական ծառայությունից օգտվելու որոշում՝ առանց դրա այլընտրանքներն ուսումնասիրելու:
- Ֆինանսական հաստատությունների հետ կոնֆլիկտների լուծման հարցում ռեսպոնդենտների վարքագիծը բնորոշվում է որպես ոչ ռացիոնալ: Մարդիկ հիմնականում չեն տիրապետում ֆինանսական հաստատությունների հետ կոնֆլիկտների լուծման եղանակներին: Կարելի է ասել, որ կոնֆլիկտները լուծման մշակույթը բացակայում է:
- Ռեսպոնդենտների 37%-ը պատկերացում չունեն, թե ծերության տարիքում ինչպես պետք է հոգան իրենց և իրենց տնային տնտեսությունների ծախսերը: Այս խմբի մոտ առկա է երկարաժամկետ պլանավորման խնդիր: Նրանք չունեն վստահություն, որ կենսաթոշակային համակարգը կարող է ապահովել բարեկեցիկ ապրելու համար բավարար չափի կենսաթոշակի:

Financial capability survey in Armenia
Since 2007, the Central Bank of the RA created Consumer protection and market behavior department to improve financial services consumer protection through implementing important legal, administrative and institutional measures. Thus, a package of laws has been adopted by the Parliament and numerous by-laws on transparency, code of conduct, interest rate calculations, process of examination of customer’s complaints, communication, etc. In early 2009, the Office of Financial Mediator was founded. A wide range of activities and projects have been implemented for financial education.
The Survey objective was to establish a nationally representative baseline of financial capabilities in Armenia that would provide the Government of Armenia with the information required to design financial education programs that will address the most important needs of the population.
The Survey implementation was supported by Russia Financial Literacy and Education Trust Fund (FLIT).
The Survey was conducted among 2,000 citizens of Armenia through face to face interviews. The Survey covers Yerevan and all regions, urban and rural population. The quantitative research method was chosen for the implementation of the Survey that was conducted among households (HH). For the partisipation in the Survey was chosen that member of the HH, who was 18 and more years old, take part in decision making of their HH's money, financial and expenses issues and is fully or partially responsible for his own expenses. Respondent’s selection among them was made via application of the Kish Table.
The survey addressed such HH descriptions as management of current expenses, planning of future expenses (expected and unexpected), use of financial services.
The remarkable results of financial skills research in Armenia are as follows:
- There are difficulties with planning of expenses among rural population (35% of the society) due to seasonal inadequacy of getting income and doing expenses.
- Among rural population there are also gaps in management of expenses due to mix of activities and household incomes and expenses. For most farms farming is the only source of income for the household. Significant part of these households cannot separate profit from revenue.
- About 50% of the respondents save money but the significant part of people keep their savings out of banks. There may be a number of reasons for this: a) these people do not have experience and culture of using bank services, b) these people do not trust banks, c) these people are not aware of alternatives of managing their savings.
- 34% of the respondents make decisions about using any financial products before examining their alternatives.
- The respondent's behavior in conflict resolution with financial institutions cannot be considered as rational. People generally are not aware of the ways of solving conflicts with the financial institutions. This may come from absence of conflict management culture.
- 37% of the respondents do not have any idea of how they are going to cover their and their HHs' expenses in older age. This group of respondents is unable or does not know how to plan for long periods. They do not have confidence that the pension system would provide sufficient pension for well-living.