ՀՀ բնակչության ֆինանսական կարողությունների գնահատման մեթոդաբանության, հարցաշարի և դրա լրացման ուղեցույցի մշակում
- Ոլորտ:Ֆինանսական գրագիտություն
- Ծառայություններ: Մեթոդաբանության և ուղեցույցների մշակում
- Ժամկետ: March 10, 2014-July 15, 2014
2013թ.-ին Ֆինանսական կրթման ազգային ռազմավարության մշակման եւ իրագործման հանձնաժողովը մշակեց Հայաստանի Հանրապետության (ՀՀ) ֆինանսական կրթման ազգային ռազմավարության (ՖԿԱՌ) նախագիծը: ՀՀ ՖԿԱՌ-ի մշակումը նախատեսված էր Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության Հայաստան-Եվորպական Միություն գործողությունների ծրագրի կատարումն ապահովող 2012-2013թթ. միջոցառումներով եւ ՀՀ Կենտրոնական Բանկի 2011-2013թթ.-ի ռազմավարությամբ:
ՀՀ ՖԿԱՌ-ում արձանագրված է, որ 2012թ.-ին ՀԲ-ի կողմից իրականացված Հայաստանում ֆինանսական ունակությունների հետազոտությունը (որը եւս իրականացվել է ԱՄ Փարթնըրզի կողմից) թույլ է տալիս մոտավոր պատկերացումներ կազմել բնակչության ֆինանսական կարողությունների ցուցանիշների մասին եւ ամբողջությամբ հարմարեցված չէ ՀՀ ՖԿԱՌ-ի պահանջներին՝ որպես նրա իրագործման մոնիտորինգի գործիք: Ուստի սույն փաստաթուղթը պետք է ծառայեր որպես հետազոտության մեթոդաբանություն, որով հնարավոր կլիներ իրականացնել ՖԿԱՌ-ի չափելի նպատակների հաշվարկում եւ մոնիտորինգ: Այս ենթատեքստում՝ Հայաստանում բնակչության ֆինանսական կարողությունների գնահատման մեթոդաբանության մշակման նպատակը հետեւյալն է.
- ստեղծել պարզ եւ ունիվերսալ գործիք՝ Հայաստանում բնակչության ֆինանսական կարողությունների պարբերական գնահատման եւ հանրային հաշվետվողականությունը ապահովելու համար,
- ունենալ օբյեկտիվ եւ հիմնավոր տեղեկատվություն՝ Հայաստանում ֆինանսական կարողություններին առնչվող խնդիրների վերաբերյալ, ինչպես նաեւ բնակչության ֆինանսական կարողությունների բարձրացման նպատակով թիրախավորված եւ հրատապություն պահանջող գործողությունների մշակման եւ իրականացման համար,
- ունենալ ելակետային տվյալներ՝ Հայաստանում բնակչության ֆինանսական կարողությունների բարձրացման նպատակով իրականացվող գործողությունների մոնիտորինգի եւ գնահատման համար:
Հայաստանում բնակչության ֆինանսական կարողությունների գնահատման մեթոդաբանությունն իրենից ներկայացնում է լուծումների համակարգ և ներառում է բնակչության ֆինանսական կարողությունների գնահատման համար անհրաժեշտ հետեւյալ բաղադրիչները.
- Ֆինանսական կարողությունների եւ դրա տարրերի (գիտելիքներ, հմտություններ, վերաբերմունք եւ վարքագիծ) հստակ եւ հիմնավոր բնորոշում, որը հիմնված է ֆինանսական կարողությունների ժամանակակից հայեցակարգերի եւ լավագույն փորձի վերլուծության վրա: Ֆինանսական կարողությունների ճիշտ կամ ընդունելի բնորոշումը պայմանավորում է դրանց գնահատման նպատակով անցկացվելիք հետազոտության գործիքի՝ հարցաշարի բովանդակությունը:
- Ֆինանսապես գրագետ մարդու նվազագույն անհրաժեշտ հատկանիշների բնորոշումը, որը հնարավորություն է տալիս հետազոտության արդյունքները համադրել սահմանված չափանիշների հետ:
- Բնակչության ֆինանսական կարողությունների գնահատման նպատակով անցկացվելիք հետազոտության գործիքի՝ հարցաշարի մշակում, որը թույլ է տալիս ստանալ բնակչության ֆինանսական կարողությունների գնահատման համար անհրաժեշտ ամբողջ տեղեկատվությունը:
- Բնակչության ֆինանսական կարողությունների ենթա-ինդեքսների մատրիցի եւ ամբողջական ինդեքսի դուրսբերումը, որը թույլ է տալիս հարցաշարի մեջ եղած հարցերի պատասխանները թվայնացնել եւ ֆինանսական կարողությունների գնահատականը վերածել հաշվարկային ցուցանիշի` օգտագործելով այն սահմանված նպատակներին հասնելու համար:
- Բնակչության ֆինանսական կարողությունների գնահատման նպատակով անցկացվելիք հետազոտության ընտրանքի եւ տվյալների հավաքման մեթոդի սահմանում, որը թույլ է տալիս հետազոտությամբ ստացված տվյալները համարել Հայաստանի ամբողջ բնակչության համար ներկայացուցչական:
2014թ.-ի վերջին ԱՄ Փարթնըրզի մշակած մեթոդաբանությամբ ՀՀ Կենտրոնական Բանկն առաջին անգամ իրականացրեց Հայաստանում բնակչության ֆինանսական կարողությունների գնահատման առաջին հետազոտությունը, որի արդյունքների հանրային ներկայացումը կատարվեց 2015թ.-ի ապրիլին:

Development of the methodology, questionnaire and its filling guide for the assessment of the financial capability of the RA population
- Sector:Financial capability
- Services: Development of methodologies and guidelines
- Period: March 10, 2014-July 15, 2014
In 2013, the Committee in charge of the development and implementation of the National Strategy for Financial Education developed the Republic of Armenia (RA) National Strategy for Financial Education (NSFE) Project. The development of RA NSFE was envisaged by 2012-2013 activities ensuring the implementation of EU-Armenia European Neighborhood Policy Action Plan and RA Central Bank 2011-2013 Strategy.
The RA NSFE states that the World Bank-supported survey in 2012 on the Financial Capability in Armenia (which as well was conducted by AM Partners Consulting Company) enables to have a rough understanding about the financial capability of the population and is not entirely adjusted to the requirements of RA NSFE as a monitoring tool for its implementation. Hence, this document would serve as survey methodology, which would make possible to gauge the measurable goals of NSFE and conduct monitoring. In this context, the development of the methodology for the assessment of the financial capability of the RA population aimed at:
- Creating a simple and universal tool to regularly assess the financial capability of the RA population and to ensure public accountability,
- Possessing objective and thorough information about the issues related to the financial capability in Armenia with a view to design and implement targeted and urgent actions aimed at the enhancement of the financial capability of the population,
- Ensuring baseline data for the monitoring and assessment of the implementation of the activities targeted at the enhancement of the financial capability of the RA population.
The Methodology for the Assessment of the Financial Capability of the RA Population represents a set of solutions and includes the following constituents required for the assessment of the financial capability of the population:
- Clear and thorough description of financial capability/literacy and its elements (knowledge, skills, attitude and behavior), based on modern concepts of financial capability and the analysis of best practices. Correct or acceptable description determines the content of the questionnaire - the tool of the survey to be conducted for the assessment of the financial capability.
- Description of the minimum characteristics required of a financially literate person, which enables to compare the survey results to the criteria set.
- Development of the Questionnaire - the tool of the survey to be conducted for the assessment of financial capability, which enables to obtain all the information required for the assessment of the financial capability of the population.
- Generation of the sub-indices matrix and complete index of the financial capabilities of the population, which allows to digitize the responses to the questions in the questionnaire and convert the assessment of the financial capability to a measurable indicator using it for the achievement of the goals set.
- Defining the sample of the survey to be conducted for the assessment of the financial capability and the method for data collection; this will enable to deem the survey findings representative for the entire population of Armenia.
At the end of 2014, RA Central Bank using the methodology developed by AM Partners, conducted the first survey on the assessment of the financial capability of the RA population, the results of which were disclosed to the public in April, 2015.