Տնտեսական աջակցության նոր ծրագիր խոցելի ընտանիքների համար
Այսօր մեկնարկեց Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի (IFAD) և Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամի (GEF) կողմից ֆինանսավորվող «Պատուհան 1 - Դիվերսիֆիկացման և պարենային անվտանգության» Ծրագիրը: Պատուհան 1 ծրագրի նպատակն է բարձրացնել թիրախային տարածքներում խոցելի խմբերի` կանանց և երիտասարդների կողմից ղեկավարվող և աղքատ տնային տնտեսությունների կայունությունը և նրանց հնարավորություն տալ կայուն գյուղատնտեսական համակարգերի ու տեխնոլոգիաների օգտագործման և գյուղատնտեսական գործունեության զարգացման միջոցով բարձրացնելու սեփական պարենային անվտանգությունը և կենսամակարդակը:
Պատուհան 1 ծրագրի թիրախային տարածքներն են Հայաստանի 3 մարզերի 16 բնակավայրեր, այդ թվում` Արարատի մարզի Շահումյան, Նոր Ուղի, Փոքր Վեդի և Սուրենավան բնակավայրերը, Վայոց Ձորի մարզի Արփի և Զառիթափ բնակավայրերը, Սյունիքի մարզի Սպանդարյան, Դարբաս, Հարժիս, Մեղրի, Ագարակ, Կարճևան, Լեհվազ, Ալվանք, Շվանիձոր և Նռնաձոր բնակավայրերը:
Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ Էկոնոմիկայի Նախարարության «Գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման» ԾԻԳ-ի կողմից: Ծրագրի խորհրդատուն և տեխնիկական իրականացնողն է ԱՄ Փարթնըրզ խորհրդատվական ընկերությունը:

New support project for vulnerable households
The “Window 1 - Diversification and Food Security” Project (DFSP) component of the IRFSP Program funded by the International Fund for Agricultural Development (IFAD) and Global Environment Facility (GEF) was launched recently. Window-1 Project aims at improvement of the sustainability of vulnerable groups of population (e.g. women and youth lead, as well as poor households). The Project will suggest options to these groups for better food security and livelihood via development of agricultural systems and infrastructure. Window-1 target areas are 16 settlements in 3 regions of Armenia, including: Ararat province - Shahumyan, Nor Ughi, Pokr Vedi, and Surenavan settlements, Vayots Dzor province - Arpi and Zaritap settlements, and Syunik province - Spandaryan, Darbas, Harzhis, Meghri, Agarak, Karchevan, Lehvaz, Alvank, Shvanidzor, and Nrnadzor settlements.
The Implementation Agency of the Project is the “Rural Areas Economic Development Programmes Implementation Unit” (RAED PIU) of the RA Ministry of Economy. The Project Consultant and technical implementer is AM Partners Consulting Company.